Lija AHEDŽAKOVA Ljudmila Ulitskaja “Minu lapselaps Benjamin” ainetel valminud näidendis.
Lavastaja Marfa Gorvits (teatriauhinna Kuldne Mask võitja)
Etendusest võtavad osa ka:
Aleksandra Islentjeva
Egor Truhin
Olga Grudjaeva
1812. aastal filosofeeris Moskvast taanduv keiser Napoleon Bonaparte irooniliselt: "Suurest naeruväärseni on üks samm."
Suurepärase näitlejanna Lija Ahedžakova lugu pöörab selle fraasi täielikult ümber. Naljakast, koomilisest, kohutavalt võluvast ning samal ajal naeruväärsest igavesest “Verotškast”, Lija Ahedžakovast, kujunes 21. sajandi esimestel kümnenditel Venemaal toimunud arengute survel, riigi devalveerimise ning kehtinud süsteemi ja kodanikuühiskonna hävitamise ajajärgul, suureks traagiliseks näitlejaks suure algus tähega. Temast sai teadlikult südametunnistuse hääl, kes peaaegu üksi mässates, ei lasknud kaasteelistel rahuneda ega unustada, mis toimub selle suure riigi ja kõigi tolle inimestega.
Igal riigil ja linnal kus on vene keelt kõnelevaid inimesi, on au ja privileeg võõrustada Lija Ahedžakovat, samas on see meie kultuurielu jaoks ka harukordseks võimaluseks, saada osa kaunilt lavastatud ja väljapeetud etendusest, mis räägib igavestest ja samal ajal igapäevastest valusatest teemadest.
“Minu lapselaps Benjamin” on üllatavalt terav lugu peresuhetest.
Ahedžakova kangelanna elab mälestustega minevikust, tema mälus on lapsepõlvest pärit traditsioonid ja kombed. Võimukana ja harjunud kõike teiste eest otsustama, otsib ta oma pojale õiget pruuti. Et siis ühel päeval astuda tähtis samm – minna kodulinna, et tuua sealt kaasa noor kaunitar, usaldusväärse pere pärijanna. Näib, et kõik läheb hästi, kuid selge plaan uue maailma vanaviisi korraldamiseks on lagunemas. Poeg on ema pealesurutud abielule vastu ning toodud pruut ei osutu päris selliseks, kellena ta end esitles ... .
Lavastuse süžee on kokku põimitud naljaka ja samas liigutava looga emaarmastusest, mis suudab luua midagi ilusat kui ka hävitada kõike ümbritsevat. Näib, et peategelane peab leppima tõsiasjaga, et uus maailm ei elagi enam vanade seaduste järgi ... .
80ndate lõpus kirjutatud naljakas ja samal ajal traagiline melodraama ei kaota tänapäevalgi oma aktuaalsust– põlvkondadevaheliste suhete, rassiprobleemide ja inimhinge sügavuse teemad on alati huvitavad.
Лия АХЕДЖАКОВА в спектакле по пьесе Людмилы Улицкой «Мой внук Вениамин»
Режиссёр Марфа Горвиц (лауреат театральной премии «Золотая Маска»)
В спектакле также принимают участие:
Александра Ислентьева
Егор Трухин
Ольга Грудяева
В 1812 году император Наполеoн Бонапарт, отступая от Москвы, иронично философствовал: «От великого до смешного один шаг».
История великой актрисы Лии Ахеджаковой полностью переворачивает эту фразу. И из смешной, комичной, страшно обаятельной и при этом жутко нелепой вечной «Верочки» Лия Меджидовна под давлением обстоятельств исторического развития России в первые десятилетия 21-го века, девальвации ее государственного строя и уничтожения гражданского общества, превратилась в великую трагическую актрису с большой буквы. Осознанно стала голосом совести, практически в одиночку бунтующим и не дающим успокоиться и забыть то, что происходит с большой страной и всеми людьми, имеющими к ней хоть какое-то отношение.
Для любой страны, города, в которой есть люди, говорящие по-русски, это честь и привилегия принимать на гастролях Лию Ахеджакову, а для нашей культурной жизни это еще и редкая возможность посмотреть прекрасно поставленный и сыгранный спектакль на вечные и в то же время каждодневные больные темы.
«Мой внук Вениамин» – удивительно пронзительная история семейных отношений.
Героиня Ахеджаковой живет воспоминаниями о прошлом, в ее памяти традиции и порядки из детства. Властная и привыкшая все решать за других, она безуспешно подыскивает своему сыну правильную невесту. И вот однажды решается на важный шаг – отправляется в свой родной город и привозит оттуда юную красавицу, наследницу проверенной семьи. Казалось бы, все складывается удачно, но четкий план обустройства нового мира по-старому рушится. Сын противится навязанному матерью браку, а привезенная невеста оказывается не совсем той, кем представлялась…
Сюжет спектакля нанизан на смешную и одновременно трогательную историю о материнской любви, способной, как созидать что-то прекрасное, так и разрушать все вокруг. Похоже, что главной героине придется смириться с тем, что новый мир уже никогда не будет жить по законам старого…
Смешная и одновременно трагичная мелодрама, написанная в конце 80-х, и сегодня не теряет своей актуальности – темы взаимоотношения поколений, расовых вопросов и широты человеческой души будут интересны всегда.